مرغ آرین یک سرمایه ملی فراموش شده است. این جمله مهمترین صحبت این روزهای رئیس کمیسیون کشاورزی دکتر سید جواد ساداتی نژاد با رسانه‌هاست که به زعم ایشان اگر این سرمایه جدی گرفته شود و دوباره احیاء شود خیلی زود در صنعت مرغ و تخم مرغ به خودکفایی خواهیم رسید.

سید جواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی در گفتگو برنامه رهیافت رادیو اقتصاد چنین گفت که:

متأسفانه مرغ لاین یا نژاد آرین به دلایل مختلف در کشور مورد غفلت و فراموشی قرار گرفته است. مرغ نژاد آرین به عنوان یک سرمایه ملی باید دوباره احیا تا بتواند نقش خود را در بازار ایفا کند. ایران جزو معدود کشورهای دارنده مرغ لاین به نام «آرین» است که می‌تواند مبدا تولید گوشت مرغ در کشور باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر امنیت غذایی کشور به شدت وابسته به خارج است، افزود:

نهاده‌های دامی و کشاورزی از کشورهای وارد می‌شود که همسو با جمهوری اسلامی ایران نبوده یا کشورهای هستند که تحت نفوذ شدید دشمن قرار دارند. یکی از موضوعات محوری که در کمیسیون کشاورزی مدنظر است به عنوان اولویت اصلی بحث امنیت غذایی است یعنی بتوانیم حداکثر غذا مورد نیاز مردم را در داخل تولید کنیم. با توجه به تحریم‌ها خودکفایی در تولید مرغ لاین اهمیت بسیار زیادی دارد چراکه امروز مرغ اجداد وارداتی است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم افزود:

مرغ نژاد آرین بین ۱,۶ تا ۱.۸ کیلوگرم و مرغ نژاد رأس انگلیسی ۲.۵ کیلوگرم وزن می‌گیرد. وقتی مرغ وزن می‌گیرد میزان چربی آن بالا می‌رود که مورد استفاده نیست و دور ریخته می‌شود.
این هم به دولت که تأمین کننده نهاده یارانه‌ای در بازار است ضرر می‌رساند و هم برای مصرف کننده‌ها از نظر سلامتی توصیه نمی‌شود. وزن مرغ سایز و سالم بین ۱,۶ تا ۱.۸ کیلوگرم است که در بسیاری از کشورهای دنیا مورد مصرف قرار می‌گیرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: ما به دنبال این هستیم که مرغ نژاد آرین مجدد بتواند احیا و نقش خود را در بازار ایفا کند. نگاه وزیر جهاد کشاورزی نسبت به احیا و توسعه مرغ لاین یک نگاه حمایتی است. در ضمن مجلس هم این موضوع را تا رسیدن به یک سرانجام مطلوب و مقصود رها نخواهد کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

دسته بندی ها: کمیسیون کشاورزی

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *