گروهی از نمایندگان مجلس با ارائه طرح پشتیبانی و رفع موانع تولیدی از کشاورزی به دنبال ایجاد تغییرات اساسی ساختاری در بخش کشاورزی هستند اما بسیاری از کارشناسان مجلس اعتقاد دارند که برای مدیریت یکپارچه بخش کشاورزی نیازی به قانون جدید نیست و باید قانون تمرکز اجرا شود.

بررسی طرح پشتیبانی و رفع موانع تولیدی از کشاورزی در دستور کار این هفته صحن مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

هدف این طرح ایجاد تغییرات اساسی ساختاری در بخش کشاورزی است و تصویب آن، موافقان و مخالفانی دارد.

به صورت خلاصه، موافقان تصویب طرح پشتیبانی از تولید کشاورزی معتقدند:۱- این طرح آیین‌نامه‌ اجرایی قانون تمرکز است، ۲- با اجرای این طرح دست دولت‌ها برای اجرای قانون تمرکز و مدیریت یکپارچه‌ بخش کشاورزی باز می‌شود.

اما مخالفان تصویب طرح پشتیبانی از تولید کشاورزی ضمن اشاره به مغایرت های این طرح با قوانین و اسناد بالادستی، اعتقاد دارند: ۱- برای مدیریت یکپارچه بخش کشاورزی نیازی به قانون جدید نیست و باید قانون تمرکز اجرا شود، ۲- هیچ ضمانت اجرایی برای حصول به نتیجه در این طرح لحاظ نشده است، ۳- مجلس باید به جای تصویب قوانین جدید به دنبال اجرای قوانین قبلی با استفاده از شان نظارتی خود باشد، ۴- حجم بالای تغییرات ساختاری در این طرح مانع از اجرای سریع و کامل آن خواهد شد.

به صورت خلاصه، این افراد اعتقاد دارند که مجلس باید به‌جای تغییرات ساختاری به دنبال قوانین تنظیم‌گر و با ضمانت اجرایی بالا باشد که بتواند با کمترین دخالت اجرایی در فرایندهای زنجیره ارزش و نیز پرهیز از تغییرات ساختاری مطول و دارای ذی‌نفعان مانع‌ساز؛ بهترین قاعده برای مدیریت یکپارچه‌ بخش کشاورزی را وضع کند.

طرح‌های بدون پشتوانه و ضمانت اجرایی پیش از این نیز توسط کمیسیون کشاورزی تدوین و تصویب شده است که نه تنها اجرایی نشده بلکه دست‌مایه‌ی دور زدن قانون توسط دولت‌مردان قانون گریز بوده است. تشکیل شورای قیمت‌گذاری ذیل طرح اصلاح قانون خرید تضمینی یکی از این پیشنهادهای اجرایی بود که در ماه‌های قبل توسط مجلس به تصویب رسید اما به دلیل در نظر نگرفتن تضامین اجرایی و قضایی محکم به راحتی توسط رئیس جمهور زیرپا گذاشته شد.

برای دانلود کلیپ اینجا کلیک کنید.

منبع اصلی خبر


0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *