موضوع حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات برخی کالاهای اساسی که این روزها زیاد درباره آن شنیده ایم، هر چند در ظاهر از سوی کمیسون تلفیق مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ مطرح است، ولی از سال گذشته توسط دولت کلید خورد و پیگیری شد، به گونه ای ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال گذشته به بیش از ۲۵ قلم کالا اختصاص می یافت که دولت به صورت چراغ خاموش تا الان ارز ۴۲۰۰ حدود ۲۰ قلم کالای اساسی را حذف کرده است و در حال حاضر حدود ۵ الی ۶ قلم کالا این ارز یارانه ای را دریافت می کنند.

شواهد امر هم نشان می دهد که دولت در حال حاضر به دنبال حذف ارز ۴۲۰۰ برای واردات برخی اقلام دیگر از جمله روغن هم هست.

یکی از اقلامی که طی سال جاری دولت در مقطعی با توقف اختصاص ارز یارانه ای به آن کالا چراغ خاموش حذف ارز ۴۲۰۰ این کالا را عملی کرده است، مرغ و تخم مرغ بود که قیمت مرغ در آن مقطع به حدود ۴۰ هزار تومان و تخم مرغ به شانه ای حدود ۵۰ هزار تومان رسید.

حال که بحث حذف ارز یارانه ای این چند قلم کالا از جمله نهاده های دامی مطرح است، سراغ برخی مسئولان تشکل ها و اتحادیه های مربوط به مرغ و تخم مرغ رفتیم تا نظر آنها را درباره حذف ارز ۴۲۰۰ و تاثیراتی که می تواند بر بازار این محصولات داشته باشد، جویا شویم.

فروغی: مردمی که گوشت ۱۰۰ هزار تومانی می خرند، مرغ گران‌تر را هم می توانند بخرند

پرویز فروغی دبیر کانون مرغ‌داران گوشتی کشور در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در این باره اظهار کرد: در حال حاضر واردات نهاده های دامی با ارز ۴۲۰۰ تومانی به نام ما ولی به کام عده ای دیگر است.

وی با اشاره به اینکه در صورتی که ارز دولتی برداشته شود تکلیف تولید کنندگان مشخص می شود افزود: اگر نهاده ها به هر قیمت وارد شود، قیمت مرغ نیز بر اساس آن تعیین خواهد شد و بحث های ما با سازمان حمایت برای تعیین قیمت مرغ تمام می شود.

دبیر کانون مرغ‌داران گوشتی کشور ادامه داد: البته این شرایط باعث کمبود نقدینگی مرغداران خواهد شد و لازم است که بانک ها و دولت به مرغداران برای افزایش و تامین نقدینگی کمک کنند.

وی تصریح کرد: تک نرخی شدن ارز در اقتصاد ایران، تصمیم درستی است که باید بسیار زودتر از این اجرا می شد.

فروغی درباره اینکه این تصمیم ممکن است به کاهش قدرت خرید مردم منجر شود گفت: مردم چطور گوشت بیش از ۱۰۰ هزار تومان را می خرند مرغ را نیز می توانند بخرند.

وی اظهار داشت: در ابتدا ممکن است بازار به افزایش قیمت مرغ واکنش نشان دهد و میزان مصرف آن در میان مردم کاهش یابد اما به هر حال باید پروتیئن مورد نیاز مردم تامین گردد.

فروغی گفت: حذف ارز دولتی برای واردات نهاده های دامی ممکن است باعث کاهش فروش مرغداران شود اما با توجه به اینکه این نرخ ارز عملا به شکل درستی به دست مرغداران نمی رسید حذف آن قابل قبول است.

وی اظهار داشت: نهاده های وارداتی با ارز دولتی دست دلالان قرار دارد و سود آن را این دسته سوء استفاده کنندگان می برند اما به نام صنعت مرغ تمام می شود.

دبیر کانون مرغ‌داران گوشتی کشور در واکنش به اینکه با ارز ۱۷۵۰۰ تومانی قیمت یک کیلوگرم مرغ چقدر خواهد شد، گفت: هنوز این رقم محاسبه نشده است؛ اما باید توجه داشت که در حال حاضر نیز تنها بخشی از نهاده های دامی با ارز دولتی تامین می شود و مابقی هزینه های تولید به صورت آزاد تامین می شود.

کمالی: قیمت دان مرغ با حذف ارز دولتی ۳ برابر می شود

برخلاف آقای فروغی که مخالفت چندانی با حذف ارز ۴۲۰۰ نداشت، کمالی سروستانی، مشاور عالی اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم نظر دیگری درباره حذف ارز ۴۲۰۰ نهاده های دامی دارد و می گوید: حذف دلار ۴۲۰۰ تاثیرات عمیقی خواهد داشت و قیمت دان سه برابر یعنی ۹ هزار تومان خواهد شد.

وی افزود: دان یا خوراک دام آماده شامل کنجاله سویا، ذرت و مواد دیگری است که در جیره مرغ مورد استفاده قرار می گیرد.

هزینه مرغداران سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش می یابد/کف قیمت مرغ ۳۶ هزار تومان می شود

مشاور عالی اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران ادامه داد: قیمت خوراک طیور با در نظر گرفتن نهاده دولتی ۴۴۰۰ تومان می شود که در صورت آزاد شدن نرخ ارز حدود ۹ هزار تومان می شود که درپی این افزایش قیمت، نرخ سایر محصولات نیز افزایش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: حذف ارز دولتی واردات نهاده دام حدود ۲۰۶ هزار میلیارد ریال هزینه اضافه در سال به صنعت مرغ گوشتی کشور تحمیل می کند که باید جبران شود.

کمالی افزود: ارز ۱۷۵۰۰ تومانی به معنی برداشته شدن نرخ ارز نیست بلکه دولت در واقع محل تزریق یارانه ها را تغییر می دهد و حال می شود آن را به تولید کننده و مصرف کننده تزریق کرد، در غیر این صورت دچار تنش شدیدی می شویم که بسیاری از مرغداران را از چرخه تولید خارج خواهد کرد.

وی افزود: در این شرایط مرغداران نقدینگی نخواهد داشت و قدرت خرید مردم کاهش خواهد یافت زیرا قیمت هر کیلوگرم مرغ حداقل ۳۶ هزار تومان می شود.

یارانه حذف دلار ۴۲۰۰ را باید به مرغداران و مصرف‌ مرغ اختصاص دهند

کمالی اظهار داشت: اگر پولی ناشی از برداشته شدن ارز دولتی در اختیار دولت قرار می گیرد باید آن را به صندوق حمایت از طیور وارد کند تا مرغداران برای تولید از آن استفاده کنند و به مردم نیز کالابرگ دهند تا بتوانند مرغ بخرند.

وی افزود: در غیر این صورت مصرف مرغ در کشور ۱۵ درصد کاهش خواهد یافت؛ مردم قدرت خرید گوشت قرمز ۱۸۰ هزار تومانی ندارند و به سمت مرغ آمده اند و با این کار امکان خرید مرغ را نیز نخواهند داشت.

مشاور عالی اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران ادامه داد: همچنین لازم است که مالیات و عوارض واردات نهاده های دامی برداشته شود تا جهش قیمت شدیدی در قیمت نهاده های دامی ایجاد نشود.

وی در واکنش به اینکه مرغداران از گذشته می گفتند که نهاده با قیمت ۴۲۰۰ تومانی به دستشان نمی رسد بنابراین آزادسازی نرخ ارز نیز نباید تاثیری بر روی هزینه های تولید آنها داشته باشدگفت: در ۹ ماه ابتدای سال، ۳۰ درصد نهاده به قیمت دولتی در اختیار مرغداران قرار گرفت و بقیه را آزاد خریداری کردند و جهش قیمتی که با آزادسازی ارز خواهیم داشت چند برابری نیست زیرا یک تا دو پله این آزاد سازی را امسال طی کردیم.

طلاکش: تخم مرغ گران تر هم شود مردم مجبورند بخورند چون کالای مشابه ارزان تری نیست

سید فرزاد طلاکش دبیرکل کانون سراسری انجمن های صنفی پرورش دهندگان مرغ تخمگذار اظهار کرد: وقتی می گویند که قیمت با ۱۷۵۰۰ تومان تک نرخی شود به معنی آن است که دوباره نرخ دولتی برای ارز در نظر گرفته شده و دوباره چند نرخی می شود.

وی افزود: در صورتی که نرخ ارز دولتی حتی ۱۰۰ تومان نیز با بازار آزاد تفاوت داشته باشد به معنی ایجاد رانت برای برخی افراد است.

دبیرکل کانون سراسری انجمن های صنفی پرورش دهندگان مرغ تخمگذار ادامه داد: بارها به مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام از طرف کانون نامه زده شده که با وجود آنکه حذف ارز دولتی به صنعت طیور کشور لطمه وارد می کند اما موافق آزاد شدن ارز هستیم.

وی تصریح کرد: حذف ارز دولتی برای واردات نهاده های دامی میزان نقدینگی تولید کنندگان را کاهش می دهد اما با این وجود معتقدیم که نرخ نهاده ها باید آزاد شود و نرخ دولتی و حتی نیمایی به آن اختصاص نیابد.

طلاکش در واکنش به اینکه، افزایش هزینه های تولید و در نتیجه قیمت تمام شده تخم مرغ، مصرف آن را کاهش می دهد و این موضوع به ضرر خود تولید کننده نیز هست؛ اظهار داشت: من نیز نگران کاهش مصرف تخم مرغ با گرانی آن بودم اما با گرانی اخیر این محصول در بازار، مشاهده شد که مصرف تخم مرغ با قیمت شانه ای ۵۰ هزار تومان نیز کاهش نیافت زیرا مردم چیزی ارزان تر از تخم مرغ برای خرید پیدا نمی کنند.

وی افزود: وقتی همه چیز گران می شود مرغ و تخم مرغ نیز به نسبت گران خواهد شد و مردم نیز خود را با افزایش قیمت این محصولات تطبیق خواهند داد.

این مقام صنفی گفت: دولت برای ۵ دهک اول ۱۰۰ هزار تومان در نظر گرفته است که بابت همین یارانه تولید مرغ و تخم مرغ است.

وی تاکید کرد: در صورتی که قیمت ارز ۱۷۵۰۰ تومان باشد قیمت هرشانه تخم مرغ برای مردم حدود ۵۳ هزار تومان خواهد شد که هم اینک نیز با وجود اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات نهاده ها، قیمت تخم مرغ همان عدد است.

شالچیان مدیرعامل شرکت بازرگانی تعاونی های کشاورزی ایران نیز به احتمال تغییر ارز مرجع برای واردات کالاهای اساسی از جمله نهاده های دامی در سال آینده واکنش نشان داد و گفت: در صورتی که قرار است نرخ ارز مرجع از ۴۲۰۰ تومان به ۱۷۵۰۰ تومان افزایش یابد، بهتر است که به یک باره نرخ ارز کالاهای مختلف آزاد شود تا دیگر رانتی برای برخی واردکنندگان باقی نماند، هر چند که این امر ممکن است خساراتی به بخش تولید وارد کند.

وی گفت: لازم است که تصمیم گیری ها به بخش تولید و تعاونی های کشاورزی برگردد همچنین از فعالیت افراد غیرمسئول در نهادهای تاثیرگذار دولتی جلوگیری به عمل آید.

منبع اصلی خبر


0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *